Tarp smaragdinių ežerų: Zarasų ir Molėtų kraštas (kolektyvams)

Kelios datos

Tai yra preliminari kelionės programa, kuri vėliau derinama su kolektyvu. Kolektyvai gali rinktis jiems tinkančias datas. Dėl kainų kreiptis el.paštu arba telefonu.

1 diena. Anksti ryte išvykstame Zarasų link.

Gražutės regioninio parko kraštovaizdis itin įvairus ir sudėtingas, bet bene nuostabiausias jo akcentas – neįsivaizduojamo grožio Antalieptės marios su daugybe įlankų, pusiasalių, sąsmaukų. Įspūdingasis benuotakinis itin skaidrus Švento ežeras – didžiausias natūralus barometras Lietuvoje ir tik jame auga pražangiažiedė plunksnalapė. Kalnų upelį primena Šavaša. Mažai žmogaus paliestose vietose didžiulė augalų ir gyvūnų įvairovė. Salakas gali didžiuotis aukščiausia (72 m) šalyje tašytų lauko akmenų bažnyčia.

Atvykstame į Zarasus. Apžvalginė ekskursija po Zarasus. Zaraso ežero Didžioji sala – lyg miesto lopšys, jaukiai priglaudžiantis ir vietinius, ir atvykusius trumpam ja pasidžiaugti. Atrodo neįtikėtina, bet sala užima net 44 ha. Anksčiau joje buvo užveistas medelynas miestui apželdinti, o dabar ji tapo pagrindine sporto bei kultūrinių renginių vieta, kurioje yra ir pagrindinis miesto paplūdimys. Zaraso ežero pakrantė jungia apžvalgos ratą ir Zaraso ežero Didžiają salą. Šiltuoju metų laiku zarasiškius ir miesto svečius džiugina pakrantėje įrengtas fontanas, pantoniniai lieptai. Aplankome 2011 m. atidarytą, analogų Lietuvoje neturintį 17 m aukščio Apžvalgos ratą.

Zarasų rajone yra vieta, pritraukianti tūkstančius piligrimų iš Lietuvos ir užsienio. Tai – Kvintiškių Švč. Mergelės Marijos Apsireiškimo vieta prie Ilgio ežero. Ir tai nepaprasta, o šventa vieta, kurios istorija prasidėjo prieš penkis dešimtmečius. Švč. Mergelės Marijos apsireiškimo vietą primena Kryžių kalną, nes čia gausu įvairių formų kryžių.   Teigiama, jog Ilgio ežero vanduo turi gydomųjų savybių, todėl žmonės iš čia parsiveža ežero vandens. Nusiplovę nuodėmes ar pasisėmę gydomojo vandens – keliaujame Dusetų link.

Dusetose lankome dailės galeriją (esant galimybei). Tai – originalus rajono kultūros centras, kuris traukia ne vien smalsuolių žvilgsnius, bet paskatino burtis visus rajone gyvenančius ir kuriančius menininkus. Modernioje galerijoje veikia trimačių projekcijų ekspozicija, eksponuojami žymaus dailininko Šarūno Saukos darbai.

Vakarop keliaujame į Vasaknų dvarą, kuriame degustuosime alų* (~15eur/asm) Tiek darbo ir meilės gamindami alų įdeda dvaro šeimininkai norėdami pratęsti Pliaterių aludarystės tradicijas. Būtent Pliateriai išplėtojo alaus gamybą tuomet jiems priklausiusiame Vasaknų dvare ir, kaip pridera to meto bajorams, tą darė vadovaudamiesi geriausių pasaulio aludarių patirtimi.

Vertinantiems rinktinius gaminius, siūlo paragauti dvylikos rūšių nefiltruoto, gyvo alaus: Šviesiojo, Elio, Juodojo, Gurmanų,  Kvietinio, Wilde Monk, IPA, Single Mike, Cpt. Plater, Bearded John, M.R. Shady, Pale Ale. Prie alaus bus pateikta užkandukų. (dvare galima ir pavalgyti, yra kavinė)

 

Nakvynė svečių namuose su bendrais patogumais.

 

2 diena. Pusryčiai.

Atvykstame į Dubingius. Tai miestelis Molėtų rajono pietuose, 20 km į pietus nuo Molėtų, įsikūręs prie ilgiausio Lietuvoje Asvejos ežero. Prie miestelio stūkso Dubingių piliakalnis su XVI a. piliaviete (archeologijos ir istorijos paminklas), miestelis laikomas didikų Radvilų giminės tėvonija.

Aplankome Dubingių piliavietę. Ši maždaug 500 m ilgio ir iki 200 m pločio kalva stūkso Asvejos ežero pusiasalyje. Spėjama, kad šioje vietoje jau XIV a. galėjusi būti pilis, nors to tvirtinti archeologai nedrįsta. Tačiau žinoma, kad jau XV a. pradžioje, po Žalgirio mūšio, šioje vietoje pilį pastatė Vytautas Didysis. Čia pat buvo įkurta bažnyčia. XV a. pabaigoje – XVI a. pradžioje pilis priklausė Radviloms.

Dubingių tiltas – pirmasis Lietuvoje medinis tiltas per ilgiausią ir vieną giliausių Lietuvos ežerų – Asvejos ežerą. Tiltas pastatytas 1934 m. tuometinio Lietuvos prezidento Antano Smetonos iniciatyva. Jo ilgis – 76,4 m, plotis – 6 m, o aukštis – 2,6 m. 1995 m. tiltas paskelbtas kultūros paveldo objektu.

Dubingiuose galime pamatyti nuostabų ilgiausiu Lietuvos ežeru tituluojamos Asvejos kraštovaizdį. Didelę dalį šio vandens telkinio supa tankūs miškai, tačiau yra ir atvirų pakrančių, kuriose įrengtos poilsiavietės ir atsiveria platus ežero krantų vaizdas.

Jeigu būsite pasiryžę šiek tiek pasivaikščioti (autobusu nepavyks privažiuoti), pasieksite antrą aukščiausią Lietuvoje apžvalgos bokštą (36 m). Bokšto architektūrinis sprendimas primena liauną medžio stiebą, besiveržiantį į viršų. Aukščiau tik paukščiai ir dangus. Išbandykite savo jėgas pasiekti bokšto viršų lyg kopiant ant devynaukščio namo stogo. Norint pamatyti įspūdingą gamtos panoramą, teks užlipti 214 laiptelių. Įveikiate aukščio baimę sraigtiniais laiptais. Pakylate virš medžių viršūnių. Tuomet kvapą gniaužia atsiveriantis kraštovaizdis tarsi iš paukščio skrydžio.

Žvelgiant į tolimas apylinkes – Labanoro regioninio parko šiaurėje – šiaurės rytuose driekiasi gaiviai žalios pušys, o vakarinėje dalyje tyvuliuoja vienas didžiausių rytų Lietuvos senovės ledynų kilmės ežeras – Baltieji Lakajai. Matosi jo salos ir pusiasaliai. Tai vaizdingiausias Aukštaitijoje Lakajų kraštovaizdžio draustinis, kuris driekiasi miškingų kalvų apsuptais Baltųjų ir Juodųjų Lakajų ežerų duburiais. Jie pasižymi unikaliais pusiasaliais, salomis, retų rūšių augalais, gyvūnais.

Atvykstame į Molėtus, kur mūsų laukia ekskursija. Molėtų centre, dviejų pagrindinių gatvių sankryžoje, svečio akį visada patraukia senas raudonų plytų pastatas. Siūlome stabtelėti ir trumpam prisiliesti prie istorijos, nes tai Molėtų prekybiniai pastatai – XX a. pr. žydų prekybos namai, atlaikę ne vieną miestelį siaubusį gaisrą.

Raudonų plytų prekybiniai pastatai laikomi vertingiausiais Molėtų istoriniais statiniais. Tokie tradiciniai žydų prekybos namai Europoje įprastai būdavo statomi turgaus aikštėse. Kadaise ir čia šalia buvo turgaus aikštė. Vakarų Europoje dar yra išlikę keletas tokių prekybinių statinių, tačiau Lietuvoje šie – vieninteliai. Vietiniai šiuos namus vadina tiesiog Raudonaisiais mūrais. Jiems tai tapo puikia susitikimų ir bendravimo vieta.

Visai čia pat – Molėtų turizmo ir verslo informacijos centras, molėtų krašto muziejus, o paėjėjus tolėliau – Molėtų skulptūrų parkas, kur po atviru dangumi eksponuojami įvairūs lietuvių ir užsienio skulptorių kūriniai iš medžio ir granito.

Pagal situaciją apžiūrėsime Visaginą, bent iš tolo pažvelgsime į atominė elektrinę.  Išgirsite daug įdomių dalykų apie šią vietą..

Į kelionės kainą įskaičiuota:

Transportas (20-52 vietų)

Nakvynė svečių namuose (bendri patogumai) su pusryčiais. (esant pageidavimui nakvynė organizuojama kaimo turizmo sodyboje)

Kelionės vadovas

Ekskursinė programa