Pasakiško rudens odisėja latviškoje Šveicarijoje: Sigulda, Cesis ir Ligatnė 2025.09.27-28

Pasakiško rudens odisėja latviškoje Šveicarijoje: Sigulda, Cesis ir Ligatnė 2025.09.27-28
kaina asmeniui apsistojant dviviečiame/triviečiame (gali būti pristatoma lova) kambaryjeIšvykimo vietos
- 06.00 val. iš Klaipėdos nuo PC „Akropolis“ aikštelė iš Dubysos g. pusės
- 06.30 val. iš Kretingos (nuo parduotuvės LIDL Žemaitės al.12)
- 07.00 val. iš Plungės nuo Circle degalinės (kavinė Portas)
- 07.30 val. iš Telšių, Branša kavinės aikštelė
- 08.45 val. Šiauliai, stotelė prie Katedros
1 diena. Išvykstame į Latviją, kur Gaujos nacionalinis parkas šiuo metų laiku virsta tikra spalvų simfonija – šlaitai ir miškai nusidažę auksiniais, gintariniais, purpuriniais tonais. Atvykstame į Siguldą, kurią dėl savo peizažų dažnai vadina Latvijos „Šveicarija“. Kalvoti miškai švyti saulėje, švelniai krenta lapai, o oras prisipildęs žemės, samanų ir rudens lapų kvapo.
Pirmiausia lankome Siguldos pilį* – jos akmeniniai griuvėsiai stovi tarsi rudenio sargai. Apžvalgos bokšto viršuje sustingstame – po kojomis plyti margaspalvė Gaujos upės slėnio jūra, kalvų linijos nusidriekusios tolyn, o raudoni Turaidos pilies bokštai tarsi liepsnoja tarp rusvų šlaitų.
Viena įsimintiniausių akimirkų – lynų keltuvu* pakylame virš Gaujos slėnio. Kabanti tyla, tik švelnus vėjelio šnaresys, ir po tavimi plaukia rudens karalystė – geltoni beržai, rusvi klevai, vis dar žali pušynai. 43 metrų aukštyje esi it paukštis, sklandantis virš pasakiškos rudens akvarelės. Tai trumpa, bet kvapą gniaužianti kelionė – tik septynios minutės virš grožio, kurį sunku nusakyti žodžiais.
Toliau keliaujame į Gutmanio olą, pasislėpusią tarp spalvotų medžių. Aplink – švelni tyla, tik vėjo šnabždesys tarp medžių. Ola mena senas legendas, o jos viduje akustika atspindi gamtos tylą. Čia vis dar gyva Turaidos rožės istorija – jos tragiška, bet romantiška dvasia įsilieja į aplinkos rimtį ir lapų kritimo melodiją.
Keliaujame į Turaidą, kurios pilis* – tarsi pasakų paveikslas. Rudenį raudoni mūrai išnyra iš geltonų ir rusvų medžių jūros. Pasivaikščiojimas pilies teritorijoje atrodo tarsi žingsniai per viduramžių ir gamtos sintezę – istorija, įsirėžusi tarp krentančių lapų.
Vakare – nakvynė viešbutyje hotel Cesis, jaukiame kampelyje tarp tylos ir rudens ramybės. Prie lango – spalvoti medžiai, o ore tvyro maloni rudens gaiva.
2 diena. Po šilto pusryčių puodelio paliekame viešbutį ir leidžiamės į rudens spalvų nutviekstą kelionę į Cesį – miestą, kurio senamiestis alsuoja senove ir ramybe. Įvažiavus pasitinka akmenimis grįstos gatvelės, ant kurių krito jau ne vienas tūkstantis lapų, ir spalvingi fasadai, išryškinti rudens šviesos.
Aplankome Cesio pilies griuvėsius*. Čia, tarp šimtamečių sienų, vaikštome it per gyvą istorijos knygą – tik šį kartą jos puslapius verčia lapai. Bokštų langai – tarsi paveikslai, pro kuriuos matyti auksu padengti medžių viršūnės. Senoji tvirtovė tyliai pasakoja savo istorijas, o mes klausomės gamtos ir laiko simfonijos.
Senamiestyje laukia Šv. Jono bažnyčia – išdidžiai stūksanti gotikinė šventovė, kurios bokštas žvelgia į margaspalvį miestą. Vingiuojame jaukiomis gatvelėmis, stabtelime išgerti šiltos arbatos – ruduo kviečia neskubėti.
Tęsiame kelionę į Ligatnę – mažytį stebuklą Gaujos Nacionalinio parko glūdumoje. Rudenį čia viskas alsuoja spalvomis, bet už margų lapų slepiasi dar gilesnė istorija.
Ligatnė nuo XIX a. garsėja savo popieriaus fabriku, įkurtu 1815 m. Tai vienas seniausių ir svarbiausių tokio tipo fabrikų Baltijos šalyse. Gamyba buvo orientuota į kokybišką popierių, kuris pasiekdavo net caro dvarą. Prie fabriko kūrėsi unikali gyvenvietė – su darbininkų namais, mokykla, ligonine, net teatru. Šiandien tai viena geriausiai išsilaikiusių industrinių bendruomenių Latvijoje.
Tačiau Ligatnė – tai ne tik pramonė, bet ir unikalios uolos. Šioje vietovėje išlikęs įspūdingas smiltainio šlaitų kraštovaizdis, kuriame XIX a. buvo iškaltos dešimtys urvų ir rūsių, naudotų vyno, maisto ir ledų laikymui. Šie urvai – ne tik geologinis, bet ir kultūrinis paveldas. Kiekvienas jų vis dar kvėpuoja senove ir žemės vėsa.
Įspūdingiausia vieta – Lustūžio uola, iškilusi dešiniajame Ligatnės upės krante. Ji tęsiasi net 250 metrų, o jos viršūnė – puiki vieta apžvalgai. Nuo čia atsiveria platus vaizdas į miestelį, upę ir margą miškų kilimą – tarsi stovėtum ant senovinės legendos viršūnės, kurią šnabžda kiekvienas vėjas.
Pasivaikščiojimas čia – tai atsisveikinimas su rudeniu. Paskutiniai saulės spinduliai paliečia šlaitus, ir mes iškeliaujame namų link – širdyse išsaugodami šio rudens grožį ir ramybę.
Vakare – grįžimas namo.
Į kainą įskaičiuota:
*Kelionė autobusu
*Kelionės vadovo paslauga -ekskursinė programa
*Kelionės organizavimas
*Nakvynė viešbutyje su pusryčiais
Papildomos išlaidos kelionėje apie 35eur