KRETINGA – PALANGA. IŠ PRAEITIES PRISIMINIMŲ Į DABARTĮ…(iš Šiaulių, Kuršėnų, Telšių)

Chodkevičiaus, su grafų Tiškevičių gyvenimu, palikimu Kretingoje ir Palangoje. Kretinga dar vadinama „Mažuoju Vatikanu“. Kretingoje turėsite ekskursiją – „Vienuolių takais“ aplankysite „Žiemos sodą“...
12 gruodžio
15 €

Ryte 7.00 val. išvykimas iš Šiaulių. Išvykimo vietos: 7.00 val. – Gegužių gatvė, PC Akropolis ir 7.15 val. – Tilžės gatvė, Katedra. Sustojimai tusistų paėmimui Kuršėnuose, Telšiuose (pagal būtinumą).

Ryškiausius pėdsakus Kretingos istorijoje paliko du didikai – karvedys Jonas Karolis Chodkevičius ir grafas Juozapas Tiškevičius. Pirmasis 12 a. pradžioje įkūrė pranciškonų vienuolyną, bažnyčią ir miestą. Antrasis išgarsinęs Kretingą buvo grafas Tiškevičius, kuris įsigijo Kretingos dvaro rūmus… Keliaudami sužinosime šių Kretingai svarbių žmonių gyvenimo istorijas…

Kretinga įdomus urbanistinis miestas. Miestas – urbanistinis paminklas ir mažasis Vatikanas su pranciškonais priešakyje. Čia veikia 5 vienuolynai ir viena seniausių Viešpaties Apsireiškimo Švč. Mergelės Marijos bažnyčia. Kretingoje žavūs Tiškevičių dvaro rūmai su parku ir Žiemos sodu.

Ekskursija (9.00 val.) su Kretingos gidu – „Vienuolių takais“*. Apsilankysime Kretingos bažnyčioje, bažnyčios bokšte, vidiniame kiemelyje, kankinių koplyčioje, bažnyčios įkūrėjų kriptą, Kankinių kriptą, Lurdą. Sužinosime bažnyčios ir vienuolynų atsiradimo istoriją ir kokiais stebuklais garsėja Šv. Antano altorius, kokia rutina gyvena vienuoliai, ir kokie žmonės buvo užmūryti bažnyčios rūsiuose…

Svečiuojamės Kretingos dvaro rūmuose. Kretingos dvaras yra žinomas nuo 16 a. Grafas Juozapas Tiškevičius 1875 m. nusipirko dvarą ir rekonstravo rūmus. Čia grafas pastatė oranžeriją, kurioje įkūrė Žiemos sodą. Žiemos sodas buvo sudėtinė rūmų interjero dalis, kuri jungėsi su reprezentacinėmis salėmis ir grafų apartamentais. Tai buvo didžiausia, tarp to meto, Europos privačiose valdose pastatytų oranžerijų. 11.00 val.-12.30 val. apsilankome Žiemos sode. Šiuo metu Žiemos sode, 693,16 kv.m. Plote, auga daugiau kaip 170 rūšių apie 5000 vnt. augalų. Gausiausia kolekciją sudaro: svyrantys augalai, sukulentai, dracenos ir šilkmedinių šeimos atstovai. Žiemos sodo baseine auga vandens lelijos. Ekskursija po Žiemos sodą su muziejaus gidu*. Toliau aplankome grafų Tiškevičių šeimos koplyčią – mauzoliejų*. Koplyčią 1893 m. pastatė Kretingos grafas Aleksandras Tiškevičius su motina Sofija Tiškevičiene. Tai buvo pirmųjų Lietuvos statinių, pastatytų pagal švedų kilmės Kuršo gubernijos architekto Karlo Eduardo Standmano projektą. Ekskursija kolyčioje su muziejaus gidu*.

Iš Kretingos vykstame į Lietuvos pajūrį – Palangą. Ryškiausius pėdsakus Palangos istorijoje yra palikęs grafas Juozapas Tiškevičius, o vėliau jo sūnus Feliksas. Palangoje jie įkūrė, ne tik, šeimos vasaros dvarą, bet ir patį miestelį pavertė moderniu kurortu: įveisė parką, pastatė kelias vilas ir pirmąjį viešbutį – kurchauzą, vasaros teatrą. Atsirado specializuotų gydyklų, pajūrio kavinė… Palangą ėmė lankyti turtingi poilsiautojai iš įvairių Rusijos gubernijų ir Lenkijos.

Atvykę į Palangą pirmiausia pasigrožėsime kurortu iš daugiau nei 20 m aukščio Švč. Mergelės Marijos ėmimo į dangų bažnyčios bokšto. Apžvalgos aikštelė įrengta varpų zonoje. Čia įrengti 2 monokliniai teleskopai (apsilankymas nemokamas).

Toliau kelionės vadovo-gido lydimi pasivaikštome grafo J. Tiškevičiaus alėja. Ši alėja tarsi perkelia į praeitį, erdvė alsuoja 19 a. pabaigos – 20 a. pradžios dvasia. Ją puošia brozinės skulptūros – „Grafienė Antanina Sofija Loncka-Tiškevičienė“ ir „Grafas Feliksas Tiškevičius“, kurias jungia nerūdijančio metalo luosta grindinyje su išgraviruotu Tiškevičių giminės šūkiu lotynų ir lietuvių kalbomis: „Išsirink ką myli“. Alėją puošia retro stiliaus šviestuvai ir mažoji arcitektūra.

Pasivaikščiosime po vieną gražiausių ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Šiaurės Europoje – Palangos botanikos parke, kurį su meile kūrė prancūzų landšafto arcitektas E. Andre. Apžiūrime parko simboliu, tapusią skulptūrą – „Eglė žalčių karalienė“. Užlipsime ant Birutės kalno, aplankysime grafo Tiškevičiaus rūmus ir juose įkurtą „Gintaro muziejų“*. Muziejus įkurtas 1963 m. 15.30-16.30 val. ekskursija po muziejų su muziejaus gidu*. Apžiūrėsime gausiausią pasaulyje gintaro inkliūzų kolekciją. Pirmame aukšte susippažinsime su grafų Tiškevičių gyvenimu šiuose rūmuose.

Laisvas laikas pavalgymui, pasivaikščiojimui Basanavičiaus gatve iki tilto, kur atsiveria nuostabus vaizdas į jūrą , paplūdimį ir kopas…

Kelionė į namus.

KELIONĖS KAINA – 15 Eur.

Į kelionės kainą įskaičiuota:

*Kelionė patogiu autobusu.

*Ekskursinės programos organizavimas.

Pastaba. Mokami objektai ir mokamos paslaugos į kelionės kainą neįskaičiuotos. Tai – papildomos išlaidos:

KELIONĖS VADOVO PASLAUGA-EKSKURSINĖ PROGRAMA – 4 Eur/žm.

Kretinga ekskursija – „Vienuolių takais“ – 3 Eur/žm. Kretinga ekskursija – Žiemos sodas“. Bilietas – 4-2 Eur/žm. Gidas grupei – 15 Eur.

Kretinga ekskursija Tiškevičių šeimos koplyčioje – mauzoliejuje. Bilietas – 1 Eur/žm. Gidas – 10 Eur grupei.

Palanga – „Gintaro muziejus“. Bilietas – 4-2 Eur/žm. Gido paslauga – 10 Eur grupei.

Pastaba: lankomų objektų skaičius, eiliškumas ir kainos gali keistis. Lydintis gidas ekskursijų muziejuose neveda.

Pasiteiravimui apie kelionę:

  •  Ieva  tel.: +370 674 00484  el paštu:   ieva@alvaturas.lt
  • Laima tel.: +370 686 26261 el paštu:  alvaturas@gmail.com arba info@alvaturas.lt