Gaujos nacionalinio parko grožybės: peizažai, pilys ir paslaptingos olos Latvijos „Šveicarijoje” 2025.05.17-18
Gaujos Nacionalinio parko grožybės: peizažai, pilys ir paslaptingos olos Latvijos "Šveicarijoje" 2025.05.17-18
kaina asmeniui apsistojant dviviečiuose/triviečiuose (gali būti pristatoma lova) kambariuoseIšvykimo vietos
- 06.00 val. iš Klaipėdos nuo PC „Akropolis“ aikštelė iš Dubysos g. pusės
- 06.30 val. iš Kretingos (nuo parduotuvės LIDL Žemaitės al.12)
- 07.00 val. iš Plungės nuo Circle degalinės (kavinė Portas)
- 07.30 val. iš Telšių, Branša kavinės aikštelė
- 08.45 val. Šiauliai, stotelė prie Katedros
1 diena. Vykstame į Latviją, Gaujos nacionalinį parką, vadinamą Latvijos „Šveicarija”. Sigulda – Gaujos Nacionalinio parko administracinis centras – yra vieta, kurioje įsikūrusios daugybė Latvijos istorinių ir gamtos vertybių. Šis regionas žavi ne tik vaizdingais slėniais, bet ir viduramžių pilimis bei legendomis apipintomis lankytinomis vietomis. Apsilankymą Siguldoje verta pradėti nuo įspūdingos Siguldos pilies*. Ji statyta dar XIII a. pradžioje, Kalavijuočių ordino magistro Venno valdymo laikotarpiu. Pilyje buvo įrengta koplyčia, o pati pilis buvo „CASTELLUM“ tipo tvirtovė. Vėliau pilis tapo Livonijos ordino nuosavybe, buvo rekonstruota ir tapo konvento tipo pilimi. Tačiau dėl šaunamųjų ginklų atsiradimo, XVII a. pradžioje pilis prarado strateginę reikšmę, o per Šiaurės karą ji buvo sugriauta. Šiandien atstatyti Siguldos pilies griuvėsiai yra paruošti turistams: čia įrengti laiptai, sutvarkytos menės ir bokštas, iš kurio atsiveria nuostabus vaizdas į miškingus Gaujos slėnio kalvynus. Nuo bokšto galima pamatyti raudonus Turaidos pilies mūrus.
Siguldoje vienas įspūdingiausių potyrių – lyno keltuvas*, kuris suteikia galimybę pasigrožėti Gaujos upės slėnio panorama iš nepaprasto aukščio. Keltuvas kyla net 43 metrų aukštyje ir perveža keliautojus iš vieno Gaujos upės kranto į kitą. Tai vienintelis tokio tipo keltuvas Baltijos šalyse. Kelionė juo trunka apie septynias minutes, tačiau per tą laiką atsiveria kvapą gniaužiantys vaizdai į miškingą ir kalvotą slėnį, Siguldos pilį ir net Turaidos pilies raudonuojančius bokštus tolumoje. Keltuvo patirtis – tai ne tik patogus būdas pasiekti kitas Gaujos regiono vietas, bet ir galimybė pažvelgti į nuostabią gamtą iš paukščio skrydžio aukščio.
Kita žymi vieta šalia Siguldos – Gutmanio ola, giliausia Baltijos šalyse. Ši ola, susiformavusi paskutinio ledynmečio metu, yra 20 metrų ilgio ir 10 metrų aukščio. Lankytojai čia traukia ne tik dėl įspūdingos olos, bet ir dėl legendos apie Turaidos rožę – gražiąją mergelę, kurios tragiška istorija gyva iki šiol.
Netoli Siguldos stūkso raudoni Turaidos pilies mūrai. Ši pilis buvo pastatyta XIII a. pradžioje, Rygos arkivyskupo Alberto iniciatyva. Viduramžiais tai buvo didelė gynybinė tvirtovė, tačiau jos reikšmė sumenko XVII a., o XVIII a. pilį sugriovė gaisrai. Nakvynė viešbutyje.
2 diena. Pusryčiai. Kelionė tęsiasi į Cesį. Cesis – vienas seniausių ir autentiškiausių Latvijos miestų, įsikūręs Gaujos Nacionalinio parko teritorijoje, yra žinomas dėl savo turtingos istorijos, viduramžių architektūros ir ypatingos atmosferos. Miestas buvo įkurtas XIII a. pradžioje, kuomet kryžiuočiai pradėjo statyti pirmąją mūrinę pilį. Šiandien Cesis yra laikomas vienu „latviškiausių“ miestų, kuriame dera senovės paveldas ir šiuolaikinė kultūra. Viena svarbiausių lankytinų vietų – Cesio pilis. Pastatyta apie 1209 m., tai vienas iš pirmųjų kryžiuočių statytų mūrinių įtvirtinimų dabartinėje Latvijos teritorijoje. Pilis buvo Livonijos ordino rezidencija ir svarbi gynybinė struktūra. Viduramžiais ji atliko lemiamą vaidmenį Livonijos teritorijose – čia buvo organizuojamos karinės operacijos ir priimami strateginiai sprendimai. Įdomi ekskursija* po pilies griuvėsius leis pasinerti į praeities pasaulį. Cesio miestas turi ir jaukų senamiestį, kuriame vingiuoja akmenimis grįstos gatvelės. Čia galėsite pasivaikščioti tarp gerai išsilaikiusių istorinių pastatų, pasigrožėti šimtmečius menančiomis bažnyčiomis bei elegantiškais miesto aikštės pastatais. Vienas svarbiausių architektūrinių miesto paminklų – Šv. Jono bažnyčia, pastatyta XIII a. Tai viena didžiausių viduramžių bažnyčių Latvijoje, išlaikiusi gotikos ir romaninio stiliaus elementus.
Toliau keliaujame į Ligatnę, vieną gražiausių Gaujos Nacionalinio parko vietovių. Ligatnės olos – unikali gamtos ir žmogaus veiklos sukurta vietovė Gaujos Nacionaliniame parke. Pati Ligatnė garsėja nuostabia gamta, o olos suteikia šiam miesteliui dar daugiau išskirtinumo. Smiltainio uolos, kuriose iškaltos urvai ir rūsiai, yra neatsiejama Ligatnės kraštovaizdžio dalis. Garsiausia iš šių formacijų – Lustūžis, stūksantis dešiniajame Ligatnės upės krante. Jo ilgis siekia 250 metrų, o aukštis leidžia užlipti ir pasigrožėti vaizdais į miestelio centrą. Įdomu tai, kad šios olos buvo naudojamos dar XIX amžiuje kaip vyno ir maisto sandėliai. Žemėje iškasti rūsiai buvo puiki vieta išlaikyti produktus šaltai ir tinkamomis sąlygomis. Šiandien lankytojai gali apžiūrėti uolose iškaltas patalpas, kuriose kadaise buvo laikomas vynas, ir pajusti senovinę dvasią. Pasivaikščiojimas po olas atskleidžia ne tik įspūdingą geologinę formaciją, bet ir gilias istorines bei kultūrines sąsajas su vietos gyventojų gyvenimu praeityje. Puikių įspūdžių kupini keliaujame namo. Vakare grįžtame.
Į kainą įskaičiuota:
*Kelionė autobusu
*Kelionės vadovo paslauga -ekskursinė programa
*Kelionės organizavimas
*Nakvynė viešbutyje su pusryčiais
Papildomos išlaidos kelionėje apie 30eur